logo

Ninda

ninda-logo

Ninda koleksiyonu; 1000 tanrılı Hatti halkı Hititlerden ve hiyeroglif yazıda “iyilik” anlamına gelen üçgen figüründen esinleniyor!

Koleksiyona ismini veren Sümerce ekmek anlamına gelen “Ninda” rehberliğinde, Hititçe’den ilk çevrilen cümle olan “Ekmeği yiyeceksiniz, suyu da içeceksiniz” ile Hititçe çözümlenmiş ve Anadolu’nun bu en önemli kadim uygarlığı tarihe kazandırılmış.

Canan Alimdar, Ninda koleksiyonunda takılardan çok mühürlerden, taş levhalardaki figür ve desenlerden, giysi desenlerinden ve hiyeroglif ideogramlarından esinleniyor. Koleksiyonda, döneme ait belgelerde sıkça rastlanan halka küpelere ağırlık verilirken, bilezikler ve ürünlere özel olarak hazırlanan zincir kolyeler dikkat çekiyor.

Tasarımcının bir diğer esin kaynağı olan üçgen ise, hiyeroglif yazıda kullanımına göre hem iyiliği, hem dişiliği hem de şehir ve ülkeleri temsil ediyor. Koleksiyonunda üçgen figürüne çokça yer veren tasarımcı, serginin ana teması olan “Kadın Eliyle Dünyaya İyilik” sloganına vurgu yapıyor.

“Ninda” koleksiyonunun 9 Şubat – 13 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek sergisi kapsamında aynı zamanda; Hititlerle ilgili seminer, konuşma ve atölyeler de düzenlenecek.

ETKİNLİKLER

Kontenjanı sınırlı olan etkinliklere katılım için rezervasyon yapmak gerekmektedir. Aşağıdaki linklerden etkinlikler hakkında bilgi alabilir ve katılım için rezervasyon yapabilirsiniz.